Ahşap Cephe Bakımı

Ahşap Cephe Bakımı

Dış yüzeylerinin dışarıdan gelecek rutubet, kirlilik, vb. fiziki etmenlere karşı doğal ürünlerle dayanıklı ve kullanışlı bir şekilde temizlenmesi, bakım ve korunmalarının yapılması çok istenen bir durumdur. Üzeri boyalı veya vernikli ahşap yüzey zımpara kullanılarak boya ve vernik kalıntısından tamamen arındırılır. Bakım öncesinde yüzey tozdan ve kirden arındırılır. Çam ve benzeri yumuşak dokulu veya emprenyesiz ahşaplar, çürümeye karşı korunarak uzun hizmet ömrü kazanması için, ilaçla emprenye edilir. İlacın kuruması için 1 gün beklenir. Cila Sistemleri’nden biri tercih edilerek fırça ile uygulanır. Teak ağacı doğal olarak yağlı bir ağaçtır. Bu ağacın özünde vardır.Naturel kullanıldığından (hava koşullarından) zamanla eksilen yüzeysel yağları tamamlamak için senede 1-2 defa tik yağı (teak oil) ile yağlamak gerekir. Kış ortamında kaldığı zaman gri bir renk oluşur, bu doğal bir süreçtir, özel bir bakım ve yağlama ile ilk haline geri döner.Bunu yılın belirli zamanlarında yapmak gerekir.

Dış Cephe Ahşaplarının Bakımı

Cephe kaplamaları, doğrama, kapı, panjur, pergola, balkon korkulukları;
Yüzeyde bulunan eski boya veya vernik, zımpara ile ya da HEMEL Boya Sökücü kullanılarak temizlenir, bakım öncesinde yüzey tozdan ve kirden arındırılır.
Bakımı yapılan ahşaplar çürümeye karşı korunarak uzun hizmet ömrü kazanması için, Timbercare Aqua ile emprenye edilir. Timbercare Aqua fırça ile uygulanır. Emprenye işleminin ardından 1 gün beklenir.
Hickson Decor Plus, Hickson Decor Aqua veya Sayerlack Cila Sistemleri’nden biri tercih edilerek fırça ile uygulanır.

Dış cephedeki ahşap zeminlerin (deck) bakımı:

Üzeri boyalı veya vernikli ahşap yüzey zımpara kullanılarak boya ve vernik kalıntısından tamamen arındırılır. Üzerinde vernik ya da boya bulunmayan ahşapların temizliğinde Deck Cleaner kullanılır. Deck Cleaner uygulamasından sonra yüzeyin kuruması için 1 gün beklenir. Çam ve benzeri yumuşak dokulu veya emprenyesiz ahşaplar, çürümeye karşı korunarak uzun hizmet ömrü kazanması için ilaç ile emprenye edilir. İlacın kuruması için 1 gün beklenir. Uzun süreli etkin koruma ve renkli uygulamalar için yağ bazlı Deck Oil, su bazlı Deck Stain, yüzeyi canlandırma amaçlı sezonluk bakım için Tik Yağı kullanılır.

Dış Cephe Ahşap Çeşitleri

Dış cephelerde kullanılan ahşapların mevsime ve bölgenin coğrafi şartlarına göre üretilmiş pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Yağmurlu havalar ile sıklık ile karşılaşan bir ilde ikamet eden insanlar için çok daha dayanıklı ağaçlardan yapılmış ahşap ürünleri tercih edilirken, kurak havalı bir alan için farklı bir ağaç türü tercih edilir.

Bu bağlamda bakıldığında ahşam bakımları için de tercih edilen farklı ahşap cila türleri bulunmaktadır. Bu ürünleri ahşap ürün kullanan kişilerin ayırt edebilmesi mümkün değildir. Bu sebeple dış cephe ahşap bakımını uzman ellere teslim etmek gerekir. Aynı zamanda ahşap cilası nasıl yapılır gibi sorularınızı da bu işleriniz için anlaşmış olduğunuz ustalardan öğrenebilmeniz mümkündür.

Dış Cephe Ahşap Bakım

Özellikle dış mekânlarda kullanılmakta olan ahşap ürünler; iklim değişiklikleri, direk güneş ışınları, kar, yağmur ve rüzgâr gibi etkenler nedeniyle yıpranmakta ve yüzeylerinde aşınmalar meydana gelmektedir. Bununla birlikte kullanılan kalite seviyesi ve marka değeri düşük yüzey işlem ürünleri kullanılması nedeniyle bakım periyotları kısalmaktadır. Ayrıca, imalat sırasında bilimsel gerekliliklerin göz ardı edildiği ürünlerde de farklı sorunlar meydana gelebilmektedir. Tüm bu yıpranma, yüzey aşınmaları ve diğer sorunlar ile ilgili olarak ahşap ürünler bakım ve onarıma ihtiyaç duymaktadırlar. Firmamız ihtiyaç olunan bakım onarım konularında en üst kalite düzeyindeki, sektörün önde gelen markalarının ürünleri ile gerekli işlemleri, prosedürlerine ve gereklerine uygun şekilde gerçekleştirmektedir.

Bakım ve Onarım Kapsamındaki Hizmetlerimiz:

  • Ahşap kameriye, veranda, pergola, deck (zemin kaplamaları), saksı, bahçe mobilyaları, çitler, kış bahçesi ve köprü gibi; bakım periyotları gelmiş olan ürünlerin yüzey işlemlerinin gerçekleştirilmesi.
  • Bakım kapsamında; ahşap ürünlerin yüzeylerinin zımparalanması ve yüzey koruyucu boyaların uygulanması gibi işlemler gerçekleştirilmektedir.
  • Ahşap kameriye, veranda, pergola, deck (zemin kaplamaları), saksı, bahçe mobilyaları, çitler, kış bahçesi ve köprü gibi; farklı nedenlerle deforme olmuş ya da yıpranmış ürünlerin onarım işlemleri gerçekleştirilmektedir.
  • Onarım kapsamında; ahşap ürünler üzerinde materyal-parça değişimleri, yüzey işlemleri ve gerekli fiziksel müdahaleler yapılmaktadır.

Dış mekan ahşapların veya bahçe mobilyalarının üretiminde emprenyeli çam, ıroko veya teak(tik) gibi doğal ömrü uzun ahşap türleri kullanılmış ise, bakım için kalite seviyesi yüksek üst düzey markaların sunduğu Ahşap Yüzey Temizleyici ile proseslerine uygun olarak temizlik yapıldıktan sonra ahşaplar doğal halleri ile kullanılabilir. Ancak ahşap yüzeyleri iklim değişikliklerine, UV ışınlarının yıpratıcı etkisine, aşınmaya ve tekrar kirlenmeye karşı korumak ve daha uzun süreli bakım ihtiyacı olmadan kullanmak için doğal yağlardan oluşan tik yağı ve özel deck stain boyaların kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kullandığımız ahşap yüzey temizleyiciler ile grileşmiş, kirlenmiş, üzeri küflü görünüm almış ahşaplar hemen temizlenir, kirden arındırılır ve ilk günkü görünümüne kavuşturulur. Kullanılan ürünler su bazlı ve çevre dostudur. Bitki ve hayvanlara zarar vermeksizin biyolojik olarak çözünürler.

Call Now ButtonTıkla Ara
× Whatsapp